Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 3295511



*

nr 329 5511


Skål

med hänklar, Keramik, Jugend, Höganäs, Dia.30


Utrop:

100 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 september 2004
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
22/9 23:21:24 1      300 kr
23/9 16:54:01 2      300 kr
23/9 16:54:42 2      450 kr
24/9 00:49:51 1      600 kr
27/9 12:50:40 3      ledande budet*


  • Läs mer...
Jugend
Från tyskans ungdom; I Frankrike blir namnet Art Nouveau; Den nya stilen. Kring sekelskiftet 1900 strävade man efter ett självständigt konstnärligt formspråk som reaktion mot de stilimitationer som förekom.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: art nouveau hänklar höganäs jugend jugend-stil jugendstil keramik skål
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8342 BÃ¥lskÃ¥l
    Imariedekor. Diameter: 28. 5 cm, höjd: 12 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:41
  • 1017 Bordsuppsats
    skålar, ett par, omkring 1800, Frankrike, brons/kr..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:53
  • 8036 BrödskÃ¥l
    Silver (800), 1800-tal, reliefdekor, genombruten k..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:21
  • 8256 InsatsskÃ¥lar
    glas, 3 st. Längd: 33 cm, diameter: 31-32 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:59
  • 8280 Karaff
    + fat+ skål+ 2 glas, gulddekor. Höjd: 4,5-26, diam..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:36




Ladda ner broschyr